Ból, który wydaje się pochodzić ze stawów może czasem wywodzić się ze struktur znajdujących się poza nimi (mowa tu o więzadłach, ścięgnach lub mięśniach). Prawdziwemu bólowi stawów towarzyszy np. zapalenie, które może obejmować nie tylko stawy kończyn, ale także stawy środkowej części szkieletu, takie jak kręgosłup lub miednica. Ból występuje, gdy staw jest poruszony oraz gdy pozostaje w stanie spoczynku.

Różnego typu zaburzenia wywołujące zapalenie stawów mogą różnić się między sobą pewnymi tendencjami.

Ostre zapalenie stawów może być między innymi spowodowane:
– infekcją wirusową,
– zaostrzeniem istniejącego przewlekłego zaburzenia stawów (takiego, jak reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów),
– dną moczanową.

Może się także zdarzyć, że ostre zapalenie stawów wynika z zakażenia boreliozą, rzeżączką bądź infekcją bakteryjną paciorkowca.

Oceniając ból stawów, lekarze najpierw starają się ustalić, czym jest on spowodowany. Istnieje bowiem szereg znaków ostrzegawczych, na które pacjent powinien zwrócić uwagę i poinformować o nich lekarza. U osób z bólem w więcej niż jednym stawie objawy, które powinny skłonić do szybkiej reakcji to między innymi obrzęk, ciepło i zaczerwienienie (w miejscu występowania bólu) wysypka, plamy i wiele innych.

Jeżeli cierpisz na zespoły bólowe stawów bądź nie możesz zlokalizować źródła swojego problemu zdrowotnego, skontaktuj się z nami w celu zasięgnięcia porady.

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę