Bóle głowy są jedną z najczęstszych dolegliwości medycznych. Większość ludzi doświadcza ich w swoim życiu. Mogę one występować u każdego bez względu na wiek, rasę i płeć.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że prawie połowa dorosłych na całym świecie odczuwa ból głowy minimum kilka razy w swoim życiu. Może być oznaką stresu lub wynikać z zaburzeń medycznych, takich jak migrena lub wysokie ciśnienie krwi, lęk czy depresja. Nieleczony prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Ból może wystąpić w dowolnej części głowy, po obu jej stornach lub tylko w jednym miejscu. Jednakże istnieją różne sposoby definiowania tego dyskomfortu. Może on występować jako pierwotny, gdy nie jest spowodowany innym stanem lub wtórny, gdy istnieje inna podstawowa przyczyna.

Pierwotne bóle głowy są samodzielnymi chorobami spowodowanymi bezpośrednio przez nadmierną aktywność lub przez problemy związane ze strukturami głowy wrażliwymi na ból. Obejmuje on naczynia krwionośne, mięśnie i nerwy głowy, i szyi. Może również wynikać ze zmian aktywności chemicznej w mózgu.

Najczęstsze pierwotne bóle głowy to migreny, bóle klasterowe i te związane z napięciem. Wtórne bóle głowy to objawy, które pojawiają się, gdy inny stan (chorobowy) stymuluje wrażliwe na ból nerwy głowy.

Jeżeli cierpisz na zespoły bólowe głowy bądź nie możesz zlokalizować źródła swojego problemu zdrowotnego, skontaktuj się z nami w celu zasięgnięcia porady.

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę