Zastrzyk dostawowy to rodzaj zastrzyku, który umieszcza się bezpośrednio w stawie w celu złagodzenia bólu. Kortykosteroidy (steroidy), miejscowe środki znieczulające, kwas hialuronowy i Botox to najczęstsze wstrzykiwane substancje.
Jeśli ból nie poprawił się po leczeniu zachowawczym, takim jak środki przeciwbólowe, doustne leki przeciwzapalne i fizjoterapia, lekarz może zaproponować zastrzyk dostawowy.
Rodzaje iniekcji dostawowych
Zastrzyki dostawowe mają wiele zastosowań. Mogą być również stosowane do podawania leków chemioterapeutycznych, bezpośrednio do stawu dotkniętego rakiem. Mogą również być skutecznym sposobem zwalczania infekcji grzybiczej stawów (znanej również jako grzybicze zapalenie stawów).
Terapie dostawowe działają na różne sposoby:
  • Kortykosteroidy
Kortykosteroidy działają poprzez zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego. Robią to poprzez hamowanie wytwarzania komórek zapalnych, które są naturalnie wytwarzane w odpowiedzi na ostry uraz lub stan przewlekły. Leczenie śródstawowe jest najczęściej stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ostrej dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów kolanowych.
  • Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja występująca w mazi stawowej, która „naoliwia” stawy. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów substancja ta może szybko ulec rozkładowi i prowadzić do pogorszenia stanu. Zastrzyki dostawowe są stosowane w celu zwiększenia nawilżenia, zmniejszenia bólu i poprawy zakresu ruchu w stawie.
  • Miejscowe środki znieczulające
Miejscowe środki znieczulające są czasami dostarczane przez zastrzyki dostawowe jako forma łagodzenia bólu po operacji artroskopowej.
  • Toksyna botulinowa
Zastrzyki z botoksu (neurotoksyna botulinowa A) mogą zapewnić bezpieczną i skuteczną ulgę w bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, ale potrzebne są dalsze badania w tym segmencie.
  • Plazma bogata w osocza
Osocze bogatopłytkowe (PRP) pochodzi z pełnej krwi i zawiera płytki krwi (rodzaj komórek krwi, które są niezbędne do krzepnięcia) oraz płynną część krwi znaną jako osocze. Chociaż wykazano, że dostawowe iniekcje zmniejszają ból i poprawiają sprawność fizyczną niektórych osób, ich skuteczność w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest kontrowersyjna.
Wyżej wymienione substancje posiadają swoje „za i przeciw”. Odpowiedni dobór terapii, to kwestia indywidualna i wymaga konsultacji z lekarzem.
Jeżeli chciałbyś porozmawiać o wstrzyknięciach dostawowych, umów się na wizytę w naszej placówce.