Co to są aminokwasy?

Aminokwasy to związki, które organizm wytwarza podczas rozkładania spożytego białka. Spośród 20 aminokwasów 9 z nich pochodzi z pożywienia. Po rozbiciu białka organizm wykorzystuje te niezbędne do wykonywania różnych kluczowych funkcji potrzebnych do utrzymania optymalnego funkcjonowania organizmu.

Dzisiaj chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej fenyloalaninie.

Fenyloalanina była badana pod kątem jej potencjalnego korzystnego wpływu na depresję, ból, choroby skóry, ADHD, bielactwo nabyte i stwardnienie rozsiane.

Fenyloalanina jest aminokwasem występującym w wielu produktach spożywczych i wykorzystywanym przez organizm do produkcji białek i innych ważnych cząsteczek.

Ta cząsteczka występuje w dwóch formach lub układach: L-fenyloalaniny i D-fenyloalaniny. Są one prawie identyczne, ale mają nieco inną strukturę molekularną. Forma L znajduje się w żywności i służy do produkcji białek w organizmie, natomiast forma D może być syntetyzowana do użytku w niektórych zastosowaniach medycznych. Jest ona również wykorzystywana do wytwarzania innych ważnych cząsteczek w organizmie, z których kilka przesyła sygnały między różnymi częściami ciała.

Twój organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć wystarczającej ilości L-fenyloalaniny, więc uważa się ją za niezbędny aminokwas, który musi być dostarczany.

Co więcej, fenyloalanina ma kluczowe znaczenie dla produkcji innych cząsteczek, w tym:
  • Tyrozyny: ten aminokwas jest wytwarzany bezpośrednio z fenyloalaniny. Można go używać do tworzenia nowych białek.
  • Epinefryny i norepinefryny: kiedy napotykasz stres, te cząsteczki są niezbędne do reakcji organizmu „walcz lub uciekaj”.
  • Dopaminy: ta cząsteczka bierze udział w uczuciu przyjemności w mózgu, a także w tworzeniu wspomnień i umiejętności uczenia się.

Problemy z normalnym funkcjonowaniem tych cząsteczek mogą powodować negatywne skutki zdrowotne. Badania sugerują, że syntetyczna wersja fenyloalaniny zwana D-fenyloalaliną może ograniczać  ból poprzez zmniejszanie enzymu rozkładającego endorfiny. Dany aminokwas  jest stosowany w leczeniu niektórych rodzajów przewlekłego bólu.  Jest także pomocna przy łagodzeniu objawów odstawienia alkoholu.

W Centrum Leczenia Bólu pomożemy Ci uporać się z uciążliwym bólem. Wspólnie dobierzemy odpowiednią terapię wlewami witaminowymi, abyś mógł odzyskać kontrolę nad uporczywym bólem.

Zadzwoń i umów wizytę. 

Chcemy zapewnić Ci bezpieczeństwo i zmaksymalizować skuteczność leczenia. Dlatego od wszystkich nowych pacjentów wymagamy konsultacji lekarskiej przed pierwszą wizytą. Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 693 600 500.