Cel iniekcji dostawowych może się różnić w zależności od zastosowanego leku. Chociaż najczęstszym jest łagodzenie bólu, można je również stosować do dostarczania leków chemioterapeutycznych, takich jak Doxil (doksorubicyna) bezpośrednio do stawu dotkniętego nowotworem. Mogą być również skutecznym sposobem zwalczania infekcji grzybiczej w stawach (znanej również jako grzybicze zapalenie stawów).

W przypadku łagodzenia bólu występują różne terapie dostawowe, działające na wiele sposobów.

Kortykosteroidy działają poprzez zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego. Robią to poprzez hamowanie produkcji komórek zapalnych, które są naturalnie wytwarzane w odpowiedzi na ostre uszkodzenie lub stan przewlekły. Zabiegi stosowane są najczęściej  w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ostrej dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów kolanowych.

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w płynach maziowych, które pokrywają stawy. Zastrzyki śródstawowe mają na celu zwiększenie „smarowania”, zmniejszenie bólu i poprawę zakresu ruchu w stawie.

Miejscowe środki znieczulające są czasami dostarczane przez zastrzyki śródstawowe jako forma ulgi w bólu po operacji artroskopowej.  Wykazano, że zastrzyki z botoksu (neurotoksyny botulinowej A) zapewniają znaczną ulgę w bólu osobom z zaawansowanym zapaleniem kości i stawów kolan.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) pochodzi z krwi pełnej i zawiera płytki krwi (czerwone krwinki centralne dla krzepnięcia) oraz płynną część krwi zwaną osoczem. Wykazano, że śródstawowe zastrzyki PRP zmniejszają ból i poprawiają funkcję fizyczną u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, wspierając jednocześnie regenerację kolagenu w stawach.

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę