Czy wiesz, że istnieją różne rodzaje bólu? Co więcej, czy wiesz, że organizm przetwarza je na różne sposoby? Dlatego ważne jest, aby właściwie zdefiniować, jakiego rodzaju bólu doświadczasz.
Wskazanie danego rodzaju bolesnego dyskomfortu pozwoli lekarzowi skuteczniej wybrać rodzaj leczenia i skierować Cię na drogę do szybszego radzenia sobie z bólem i / lub jego przezwyciężenia.
Istnieją cztery rodzaje bólu, które mogą występować indywidualnie lub jednocześnie, co może powodować mieszany wzorzec. W przypadku kilku rodzajów, istnieją różne unikalne opcje leczenia, które można dopasować do zawiłości każdego problemu.
CZTERY GŁÓWNE RODZAJE BÓLU:
  • Ból nocyceptywny: zazwyczaj jest wynikiem urazu tkanki. Typowe rodzaje bólu nocyceptywnego to ból stawów, mechaniczny ból pleców lub ból pooperacyjny.
  • Ból zapalny: spowodowany niewłaściwą odpowiedzią układu odpornościowego organizmu. Stany w tej kategorii obejmują dnę i reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Ból neuropatyczny: ból spowodowany podrażnieniem nerwów. Obejmuje to stany takie jak neuropatia, ból korzeniowy i nerwoból nerwu trójdzielnego.
  • Ból funkcjonalny: ból bez oczywistego pochodzenia.
Przykładami takich stanów są fibromialgia i zespół jelita drażliwego.
Teraz, gdy znasz już cztery kategorie bólu, oto kilka pomocnych sposobów opisania problemu zespołowi medycznemu. Ta komunikacja pomoże im w diagnozowaniu i leczeniu Twojego stanu. Ponieważ istnieje szereg opcji terapeutycznych, ważne jest, aby skupić się na danym typie, którego doświadczasz. Pamiętaj, aby współpracować ze swoim lekarzem, stosując poniższe kryteria.
OPISUJĄC SWÓJ BÓL, NALEŻY UWZGLĘDNIAĆ DANE KATEGORIE:
  • Prowokacja: Co robiłeś na początku? Co go prowokuje, a co łagodzi?
  • Jakość / ilość: Jaki to ból i jak często występuje? Czy jest ostry, tępy, przeszywający, miażdżący, pulsujący, powoduje mdłości?
  • Region / promieniowanie: Gdzie zlokalizowany jest ból? Aby być konkretnym, wskaż miejsce lub narysuj go na diagramie. Czy promieniuje? Jeśli tak, to gdzie i po której stronie? Czy jest równy? Czy zaangażowane są obie strony ciała? Im będziesz bardziej dokładny, tym lepiej.
  • Skala ciężkości: Jak bardzo boli w skali od 1 do 10?
  • Czas: Czy nasilenie lub charakter bólu zmienia się w zależności od pory dnia, aktywności, pogody, pory roku lub pozycji?
  • Jeśli problem ostrego bólu nie zostanie odpowiednio rozwiązany, może przekształcić się w problem przewlekły.
Ból przewlekły lub ból trwający dłużej niż dwanaście tygodni może być uporczywy i trudniejszy do wyleczenia. Większość przypadków można z powodzeniem leczyć, stosując podejście multimodalne lub łączone.
Niezależnie od tego czy Twój ból jest ostry, czy przewlekły, umów się na konsultację z naszym zespołem w Centrum Leczenia Bólu. Nadamy nazwę Twojemu bólowi i poprowadzimy Cię z powrotem na drogę do wyzdrowienia!