Badanie po badaniu wskazuje, że kawa jest pełna substancji, które ochronią Cię przed wieloma chorobami.
Kofeina to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, kiedy myślisz o kawie. Jednak zawiera ona również przeciwutleniacze i inne substancje czynne. Mogą one bowiem zmniejszać wewnętrzne zapalenia.
Jakie są najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy?
  • Twój napar zapewnia korzyści wykraczające poza znany – zastrzyk energii.
  • Twoje ciało może lepiej przetwarzać glukozę (lub cukier).
  • Taka jest teoria leżąca u podstaw badań, które wykazały, że osoby pijące więcej kawy rzadziej chorują na cukrzycę typu 2.
Jest mniej prawdopodobne, że rozwinie się u Ciebie niewydolność serca.
Picie jednej do dwóch filiżanek kawy dziennie, może pomóc w zapobieganiu niewydolności serca. Szczególnie gdy osłabione serce ma trudności z pompowaniem wystarczającej ilości krwi do organizmu.
Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona.
Kofeina nie tylko wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona, ale może również pomóc osobom z tą chorobą lepiej kontrolować ruchy.
Twoja wątroba Ci podziękuje.
Wydaje się, że zarówno kawa zwykła, jak i bezkofeinowa mają ochronny wpływ na wątrobę. Badania pokazują, że osoby pijące kawę utrzymują poziomy enzymów wątrobowych w całkiem zdrowym zakresie, w przeciwieństwie do osób, które omijają ten trunek.
Twoje DNA będzie silniejsze.
Ciemno palona kawa zmniejsza pękanie nici DNA, które występują naturalnie, ale mogą prowadzić do raka lub guzów, jeśli nie zostaną naprawione przez komórki.
Twoje szanse na raka okrężnicy spadną.
Jedna na 23 kobiety choruje na raka okrężnicy. Jednak naukowcy odkryli, że osoby pijące kawę – także bezkofeinową – były o 26 procent mniej narażone na raka jelita grubego.
Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Nie jesteś tak narażony na wystąpienie udaru.
W przypadku kobiet, picie co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem udaru, który jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet.
Dlatego zacznij dzień od kawy… przy ulubionym serialu! ☕📺
Czy pamiętasz, jakie były ulubione rodzaje kawy każdego z bohaterów FRIENDS?