W Polsce co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfonu.
📲 25% nastolatków czuje się przeciążona nadmiarem informacji docierających do nich przez internet.

📲 23% nastolatków nie pamięta już życia bez internetu i smartfonów.

📲 Z powodu syndromu FOMO może cierpieć nawet 14% młodzieży.*

Podczas gdy Facebook, Twitter, YouTube i Instagram są zaprojektowane tak, aby łączyć ludzi, brak międzyludzkich relacji twarzą w twarz, dobrze wyselekcjonowane treści i wszechobecna cyberprzemoc sprawiają, że niektóre nastolatki odczuwają objawy lęku, depresji i izolacji.
Czy więc nastolatki, które spędzają więcej czasu w mediach społecznościowych są bardziej narażone na lęk lub depresję?
MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE I SAMOPOCZUCIE
Obecnie większość nastolatków w wieku od 13 do 17 lat sprawdza swoje profile w mediach społecznościowych częściej niż raz dziennie. Niektórzy obeznani z technologią zdają sobie sprawę, że wiele osób korzysta z Instagrama, YouTube’a, Snapchata i Facebooka, aby promować wypielęgnowany wizerunek swojej tożsamości. Niektóre nastolatki lepiej niż inne potrafią rozpoznawać filtry poprawiające twarz i widzą inscenizowane zdjęcia, niezgodne z rzeczywistością. Jednak celowo tworzone treści i posty na Instagramie celebrytów lub znajomych wyglądających na szczuplejszych, bogatszych, szczęśliwszych i bardziej atrakcyjnych również powodują uczucie niepewności, niepokoju i depresji u wrażliwych nastolatków, którzy mają tendencję do porównywania się z tym, co widzą w Internecie. Te negatywne porównania siebie są szczególnie częste u młodych kobiet, które są stale zasypywane obrazami idealnego ciała lub stylu życia.
Co więcej, nie tylko obserwatorzy doświadczają objawów depresji i niskiej samooceny, które są związane z uzależnieniem od mediów społecznościowych. Osoby, które potrafią tworzyć doskonałe obrazy siebie lub swojego życia, mogą również czuć niepokój i strach przed odrzuceniem na podstawie tego, co widzą w Internecie. Mogą nawet zastanawiać się, czy ich przyjaciele naprawdę lubią swoje „prawdziwe” życie osobiste, jeśli ich osobowości nie zgadzają się z tym, co prezentują online.
UZALEŻNIENIE OD TECHNOLOGII I ZMNIEJSZONA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Wielu z nas zna korelację między regularnymi ćwiczeniami a poprawą zdrowia psychicznego. Aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie mózgu, pomaga nam rozwijać nowe umiejętności i prowadzi do zwiększonego poczucia własnej wartości i osobistych osiągnięć. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w Internecie zazwyczaj przekłada się na mniejszy udział w aktywności fizycznej. Nastolatki uzależnione od mediów społecznościowych spędzają więcej czasu na przeglądaniu swoich profili online, co oznacza dla nich mniejsze możliwości odczuwania korzyści płynących z ćwiczeń dla zdrowia psychicznego.
DEPRYWACJA I DEPRESJA SNU
Jednym z najczęstszych przyczyn depresji wśród nastolatków w mediach społecznościowych jest brak snu. Niedawne badanie wykazało, że nastolatki, które korzystają z mediów społecznościowych przez pięć lub więcej godzin dziennie, są o 70% bardziej skłonne do późniejszego zaśnięcia lub krótszego snu w porównaniu z tymi, którzy mniej korzystają z Internetu. Jakość snu jest zwykle hamowana lub pogarszana przez uzależnienie od mediów społecznościowych, ponieważ niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny lub może wywoływać uczucie FOMO (Fear Of Missing Out), co może prowadzić do niepokoju i niskiego poczucia własnej wartości.
WSKAZÓWKI DLA MŁODZIEŻY Z UZALEŻNIENIEM OD MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Za wcześnie, aby pisać, że uzależnienie od mediów społecznościowych bezpośrednio powoduje depresję. Psychologowie uważają, że dramatycznie zwiększa ono objawy z nią związane. Dlatego ważne jest, aby rodzice nauczyli się uważnie monitorować czas spędzany przez dzieci w Internecie, aby pomóc im w dokonywaniu zdrowszych wyborów.
Pomóż swoim dzieciom nauczyć się pozytywnego nastawienia do ich ciała.
Naucz je, jak krytycznie myśleć o obrazach lub treściach, które widzą w Internecie.
Poszukaj pomocy, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy związane z uzależnieniem od mediów społecznościowych, które mogą nasilać lęk u twojego nastolatka.
Jeśli martwisz się lub widzisz jakiekolwiek oznaki typowe dla depresji, nie wahaj się umówić wizyty u naszego psychologa.