Dlaczego ta mała roślinka jest tak ważna?
„Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. To słynne słowa starożytnego greckiego lekarza Hipokratesa, często nazywanego ojcem zachodniej medycyny. 
Poznaje jej właściwości!
Czosnek to rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest blisko spokrewniony z cebulą, szalotką i porem. Każdy segment główki czosnku nazywany jest ząbkiem. W jednej cebulce znajduje się około 10–20 goździków.
Czosnek rośnie w wielu częściach świata i jest popularnym składnikiem kuchni ze względu na silny zapach i wyśmienity smak.
Jednak w historii starożytnej głównym zastosowaniem czosnku były jego właściwości zdrowotne i lecznicze. Jego użycie zostało dobrze udokumentowane przez wiele głównych cywilizacji.
Naukowcy wiedzą, że większość jego korzyści zdrowotnych wynika ze związków siarki powstających podczas siekania, kruszenia lub jego żucia. Być może najbardziej znanym z nich jest allicyna. Inne związki, które mogą także odgrywać ważną rolę to disiarczek dial lilu i s-allilocysteina.
Związki siarki z czosnku dostają się do organizmu z przewodu pokarmowego i przemieszczają się po całym organizmie, gdzie wywierają silne działanie biologiczne.
Jeden ząbek (3 gramy) surowego czosnku zawiera:
  • Mangan: 2% dziennej wartości
  • Witamina B6: 2% dziennej wartości
  • Witamina C: 1% dziennej wartości
  • Selen: 1% dziennej wartości
  • Błonnik: 0,06 grama
Przyzwoite ilości wapnia, miedzi, potasu, fosforu, żelaza i witaminy B1.
  • Czosnek zawiera również śladowe ilości różnych innych składników odżywczych. W rzeczywistości zawiera trochę prawie wszystkiego, czego potrzebujesz.
  • Wysoka zawartość siarki w czosnku nadaje mu właściwości antybiotykowe, pomagając w utrzymaniu czystości układu pokarmowego poprzez wypłukiwanie toksyn. Wzmacnia również odporność i zapobiega dolegliwościom serca, oczyszczając zablokowane tętnice.