Robi się późno, a ty czujesz się niespokojny? Chcesz odpocząć po długim dniu, odkładasz telefon na bok, aż nagle ogarnia Cię dziwne poczucie „niepokoju” połączonego z przygnębieniem.
Widzisz, że znajomy przesłał zdjęcia eleganckiej kolacji w nowo otwartej restauracji. Inny zarejestrował zachód słońca na plaży przesycony pięknymi pastelami. Gdy przeglądasz niezliczone historie różnych ludzi, którzy robią zabawne i imponujące rzeczy, Twój niepokój rośnie i zaczyna być irytujący.
Tego typu emocje są trudne do opisania, ale wydają się być dziwną kombinacją wykluczenia, wstrętu do samego siebie i zazdrości. To dziwne i całkowicie puste uczucie, które staje się coraz bardziej powszechne wśród użytkowników mediów społecznościowych.
Fenomen mediów społecznościowych jest znany jako strach przed utratą lub FOMO (fear of missing something). Wraz z rozwojem Facebooka i tego typu podobnych kanałów, psychologia FOMO zyskuje znacznie większą popularność wśród naukowych analiz i badań. Dzieje się tak ze względu na jej moc dominacji nad zdrowiem psychicznym.
Co to jest FOMO?
Użytkownicy mediów społecznościowych posiadają doskonałe narzędzia do podkreślania sfabrykowanych, przesadzonych lub sfałszowanych prezentacji ich życia na swoich profilach internetowych. Dzięki temu inni użytkownicy mogą im zazdrościć. Krótko mówiąc, FOMO to niepokój lub motywacja, którą odczuwa się, gdy chce się należeć do jakiejś grupy, wydarzenia, a nawet brać udział w danej chwili, którą publikują inni. Wynika to z poczucia wykluczenia społecznego, izolacji lub niepokoju. Może być to niebezpiecznie intensywne uczucie, które sprawia, że ludzie czasami porzucają obecną czynność, aby „zatopić się” w analizowaniu danego obrazka.
FOMO dotyczy osób w każdym wieku i wymaga dalszej uwagi i badań. John M. Grohol z Psych Central określił dane zjawisko jako- „realne uczucie, które zaczyna przenikać przez nasze relacje społeczne”.
Dlaczego doświadczamy FOMO?
Identyfikacja niuansów FOMO jest trudna, ponieważ różni użytkownicy mediów społecznościowych mają różne priorytety społeczne. Jedna rzecz jest jednak powszechna: poczucie wykluczenia społecznego.
Badania nad tą koncepcją rozpoczęły się już kilka lat temu. Artykuł naukowy „Strach przed utratą: rozpowszechnienie, dynamika i konsekwencje doświadczania FOMO” podkreślił, jak, kiedy i dlaczego niektórzy studenci są tak bardzo podatni na wyzwalacze w mediach społecznościowych.
Badacze zlecili uczestnikom-wolontariuszom nagrywanie codziennych dzienników w celu udokumentowania ich nawyków związanych z przeglądaniem mediów społecznościowych. Następnie pod koniec semestru zebrali indywidualne i grupowe dane. Badacze odkryli, że respondenci doświadczali FOMO podczas odrabiania zadań domowych lub w pracy i zwykle pojawiało się ono wieczorem oraz w weekend.
Psychologia FOMO
Zidentyfikowanie psychologii FOMO jest trudną praktyką, ale staje się coraz bardziej konieczne ze względu na jej negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Chociaż badania są wciąż na wczesnym etapie, psychologowie społeczni poświęcają więcej czasu i energii na koncepcję mediów społecznościowych.
Aby zwalczyć FOMO, czasami konieczna jest całkowita zmiana perspektywy. Najważniejsze jest bowiem, aby pozostać na byciu obecnym i zadowolonym z tego, gdzie jest się w życiu.
Jak to osiągnąć:
  • Ograniczać swoją aktywność w Mediach Społecznościowych.
  • 
Być bardziej świadomym ważnych relacji międzyludzkich.
  • Znaleźć ukojenie we własnym życiu.
  • Postarać się aby zmierzyć się z lękiem i niepewnością związaną z przemijaniem wydarzeń towarzyskich.
Najważniejsze jednak, aby zawsze pamiętać, że prawdziwe życie „jest dookoła nas, tuż za oknem”.
Jeżeli czujesz się przytłoczony niepewny i towarzyszą Ci wyżej opisane emocje- skontaktuj się z nami, aby porozmawiać z psychologiem. 

Uczucie niepewności może negatywnie wpływać na komfort Twojego życia. Pamiętaj, że na każde pytanie zawsze istnieje odpowiedź, która może pomóc Ci poczuć się lepiej.
Porozmawiaj z naszym profesjonalistą.
Skontaktuj się z nami.
pod numerem telefonu +48 693 600 500
bądź poprzez formularz kontaktowy