Fibromialgia jest stanem powodującym ból całego ciała (określany również jako ból rozległy), problemy ze snem, zmęczenie i często emocjonalne i psychiczne cierpienie.
Osoby z fibromialgią są bardziej wrażliwe na ból. Schorzenie częściej dotyka kobiety w wieku 40—60 lat. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę mogą cierpieć nawet 2 miliony osób. Nazywa się ją także nieprawidłowym przetwarzaniem odczuwania bólu. Przyczyna fibromialgii nie jest znana, ale można ją skutecznie leczyć.
Jakie są oznaki i objawy fibromialgii?
Najczęstsze objawy fibromialgii to:
 • ból i sztywność całego ciała,
 • zmęczenie,
 • depresja i niepokój,Problemy ze snem,
 • problemy z myśleniem, pamięcią i koncentracją,
 • bóle głowy, w tym migreny.
Inne objawy mogą obejmować:
 • mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp,
 • ból twarzy lub szczęki, w tym zaburzenia szczęki znane jako zespół stawu skroniowo-żuchwowego,
 • problemy z trawieniem (bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, a nawet zespół jelita drażliwego znany również jako IBS).
Jakie są czynniki ryzyka fibromialgii?
Wiek
Fibromialgia może dotyczyć ludzi w każdym wieku, w tym dzieci. Jednak większość ludzi jest diagnozowana w wieku średnim. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem.
Pewne badania zwróciły także uwagę na związek wystąpienia fibromialgii u osób, które posiadają toczeń bądź reumatoidalne zapalenie stawów.
Inne możliwe czynniki ryzyka wystąpienia choroby obejmują:
Płeć
Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na fibromialgię niż mężczyźni. Stresujące lub traumatyczne wydarzenia, takie jak wypadki samochodowe, zespół stresu pourazowego, mogą doprowadzić do rozwinięcia danej patologii w organizmie.
Powtarzające się urazy
Uraz spowodowany powtarzającym się obciążeniem stawu, takim jak częste zginanie kolana.
Choroby ,takie jak infekcje wirusowe.
Historia rodzinna bądź otyłość
Jak rozpoznaje się fibromialgię?
Lekarze zwykle diagnozują fibromialgię na podstawie historii pacjenta, badania fizykalnego, zdjęć rentgenowskich i badania krwi.
Jakie leczenie?
Z fibromialgią można skutecznie walczyć, wdrażając dobrze skomponowaną przez specjalistę strategię. Powodzenia terapii jest zależne od odpowiednio dobranej kombinacji metod leczenia, które mogą obejmować:
 • Leki, w tym specyfiki na receptę i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.
 • Ćwiczenia aerobowe i wzmacniające mięśnie.
 • Zajęcia edukacyjne dla pacjentów, zwykle w podstawowej opiece zdrowotnej lub w środowisku społecznym.
 • Techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga i masaż.
 • Dobre nawyki poprawiające jakość snu.
 • Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu depresji. Jest to rodzaj psychoterapii, która ma na celu zmianę sposobu, w jaki ludzie się zachowują lub myślą.
Jakie są powikłania fibromialgii?
Fibromialgia może powodować ból, niepełnosprawność i pogarszać jakość życia.
Dorośli cierpiący na daną chorobę są ponad trzy razy bardziej narażeni na ciężką depresję, dlatego badania i leczenie w tym kierunku są niezwykle ważne.
Fibromialgia często współwystępuje z innymi typami zapalenia stawów, takimi jak zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Jak mogę poprawić jakość życia?
Bądź aktywny fizycznie. Eksperci zalecają dorosłym umiarkowaną aktywność fizyczną przez 150 minut tygodniowo. Spaceruj, pływaj lub jeździj na rowerze przez 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Te 30 minut można podzielić na trzy oddzielne dziesięciominutowe sesje w ciągu dnia. Regularna aktywność fizyczna może również zmniejszyć ryzyko rozwoju innych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca.
Opisany problem wydaje Ci się znajomy?
W Centrum Leczenia Bólu w Jeleniej Górze oferujemy specjalistyczne kroplówki, które pomogą Ci poczuć się lepiej.