Choroby zakaźne to zaburzenia wywoływane przez organizmy, takie jak bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Są one przenoszone od osoby do osoby. Niektóre jednak roznoszą owady lub inne zwierzęta. Do zakażenia może także dojść poprzez spożywanie skażonej żywności lub wody. Objawy różnią się w zależności od organizmu powodującego infekcję, ale często zaczynają się od gorączki, zmęczenia oraz ogólnego „rozbicia”. Łagodne infekcje mogą zostać zniwelowane poprzez środki domowe. Jednakże niektóre zagrażające życiu, wymagają pomocy ze strony specjalisty.

Każda choroba zakaźna ma swoje specyficzne objawy. Niektóre wpływają ogólnie na całe ciało. Może być to zmęczenie, utrata apetytu, utrata masy ciała, gorączka, nocne poty, dreszcze i bóle.

Często w przebiegu chorób zakaźnych występują różnego rodzaju bóle. Jedną z cech charakterystycznych infekcji bakteryjnej jest ból miejscowy, występujący w określonej części ciała.

Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zostaje zakażonych boreliozą. Jest to najczęściej diagnozowana choroba, którą przenoszą kleszcze.

Oprócz występujących zmian skórnych, we wczesnych stadiach, pojawiają się ogólne objawy, jak bóle czy zawroty głowy. W zależności od stopnia zaawansowania zmian destrukcyjnych w stawach, bolerioza może objawiać się wędrującymi bólami stawowo-mięśniowymi, kostnymi z okresami większego bądź mniejszego nasilenia aż do stanu remisji.

Osoby zakażone często skarżą się na:

  • bóle stawów dużych – biodrowego i barkowego,
  • bóle spodniej części stóp (rano),
  • bóle i osłabienie mięśni (bez przyczyny),
  • bóle kręgosłupa szczególnie szyjnego i lędźwiowo-kręgowego (bez zmian w rezonansie magnetycznym),
  • uporczywe bóle głowy.

Jeżeli cierpisz na bóle pojawiające się w wyniku przebiegu chorób zakaźnych bądź nie możesz zlokalizować źródła swojego problemu zdrowotnego, skontaktuj się z nami w celu zasięgnięcia porady.

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę

Chcesz pokonać ból?

Umów się na wizytę